wtorek, 24 grudnia 2013

Faszerowane papryki z amarantusem oraz faszerowane papryki z tofu


      Chciałem zrobić sałatkę z papryką i amarantusem, lecz wyszły faszerowane papryki :)


    O amarantusie i jego właściwościach zdrowotnych słyszałem od dawna, ale dopiero teraz pierwszy  
    raz go kupiłem i ugotowałem.

       
        Myślałem, że po ugotowaniu będzie on przypomiał kuskus i zrobię z niego sałatkę. Gotowałem wg przepisu na opakowaniu (500ml wody na 250g amarantusa) - 35 minut na wolnym ogniu. Po ugotowaniu    był posklejany i wyglądał jak mokry piasek na plaży. Nie bardzo nadawał się na sałatkę, dlatego postanowiłem zrobić z niego nadzienie do papryk.


Nadzienie amarantusowe:
amarantus - 250g suchego ziarna przed ugotowaniem
papryka - 3 szt. (500g)
pomidorki cherry - około 20szt. (250g)
oliwki czarne i zielone - 2 garście
1-2 cebule
oliwa, łyżka musztardy, sok z cytryny

Papryki możecie użyć więcej, gdyż ja dodatkowo wykorzystałem do nadziewania długą paprykę Ramiro, której nie ująłem w tym przepisie. Papryki kroimy na pół, jedną połowę zostawiamy do nadziewania, drugą połowę kroimy w kostkę. Pomidorki kroimy na pół. Cebulę kroimy w kostkę, rozdrabniamy oliwki. Dodajemy oliwę, sok z cytryny, musztardę, ugotowany amarantus, ulubione przyprawy. Wszystko mieszamy. Nadziewamy papryki.


Teraz przygotujemy nadzienie z tofu. Tofu gdy nie jest marynowane lub wędzone jest prawie bez smaku. Dlatego też najpierw nasze tofu zalejemy mieszaniną oliwy, koperku, czosnku i papryki.


Tofu kroimy w kostkę, paprykę i czosnek w drobniutką kostkę. Siekamy koperek. Układamy w słoiku warstwami.Dodajemy ulubione przyprawy, można dodać sos sojowy. Zalewamy oliwą. Po kilku godzinach mieszamy i nadziewamy tym papryki.


 Papryki z nadzieniem amarantusowym i papryki z nadzieniem tofu układamy na blachę posmarowaną olejem. Zapiekamy w piekarniku 15-30 minut (do miękkości papryki).
                                                                                                                 Smacznego


Żółta papryka jest z tofu, reszta z amarantusem.






Chrupiący chleb wieloziarnisty


       Zawsze myślałem, że pieczenie chleba to coś trudnego i pracochłonnego. Wydawało mi się, że trzeba długo wyrabiać ciasto, a i tak w domowym piekarniku nie upiecze się tak jak należy. Nic bardziej mylnego. Poniższy przepis dostałem kiedyś od mojej cioci i sami zobaczycie, że zrobienie chleba nie jest trudniejsze od zrobienia naleśników.

     Składniki:
                    -zakwas
                    -1,5 L wody
                    -1 kg mąki żytniej razowej
                    -0,5 kg mąki pszennej
                    -1 szklanka zarodków pszennyvh
                    -1 szklanka płatków owsianych
                    -1 szklanka ziaren słonecznika
                    -1 szklanka siemienia lnianego
                    -1 szklanka pestek dyni
                    -3 łyżeczki soli



       Wszystkie składniki wystarczy ze sobą wymieszać (nie trzeba długo ugniatać). Ciasto wyłożyć do wysmarowanych olejem foremek. Pozostawić w tych foremkach na 10-12 godzin. Piekarnik rozgrzać do 180*c.  Czas pieczenia - 1,5 godziny. Po upieczeniu chleb trzymamy chwilę w foremkach, a następnie wyciągamy go z nich, by odparowała woda. 
                                                                                                    Smacznego




niedziela, 15 grudnia 2013

Ryż z warzywami i sosem czosnkowym



Składniki:
2 puszki krojonych pomidorów
2 puszki czerwonej fasoli
1 puszka kukurydzy
3 czerwone papryki
2-3 cebule
natka pietruszki, olej, przyprawy


     Pokrojoną  paprykę i cebulę wrzucamy do garnka na rozgrzany olej, chwilę podsmażamy. Następnie dodajemy pomidory, fasolę, kukurydzę i ulubione przyprawy. Dusimy pod przykryciem.  Na końcu dodajemy rozdrobnioną natkę pietruszki.

 

     Brązowy ryż (400g) gotujemy wg przepisu umieszczonego na opakowaniu. Z jogurtu, majonezu i czosnku    robimy sos. Można wymieszać jogurt z majonezem pół na pół, albo dodać mniej majonezu, by uzyskać "lżejszy" sos. Ilość ząbków czosnku (przeciśniętych przez praskę) wg uznania, najlepiej próbować i  dodawać po kilka, aż do uzyskania odpowiedniej ostrości i aromatu. Na ryż układamy warzywa, całość  polewamy sosem czosnkowym.
                                                                       Smacznego

Mercy For Animals' Pro-Vegetarian MTV Commercials

niedziela, 1 grudnia 2013

Gołąbki z soczewicą i brokułami

     Dzisiaj zrobimy gołąbki z brązową soczewicą i brokułami. Połowę gołąbków zrobimy z kaszą gyczaną, a połowę z brązowym ryżem. W porównaniu z ryżem białym, ryż brązowy jest dużo bogatszy w witaminy, składniki mineralne i błonnik, które znajdują się w zewnętrznej, nieusuniętej otoczce (zwanej srebrną łupinką), np. posiada 349% więcej błonnika, 203% więcej witaminy E, 185% więcej witaminy B6, 219% więcej magnezu i 19% więcej białka. Jest on bardzo wolno trawiony przez organizm dając poczucie sytości przez długi czas. Ma niski indeks glikemiczny (55, podczas gdy dla ryżu białego wynosi on 70) - źródło Wikipedia

 

 Składniki na farsz:
2 szklanki soczewicy brązowej
1 szklanka ryżu brązowego
1 szklanka kaszy gryczanej białej
2 cebule
1 por
2 garści małych różyczek brokuła
4 ząbki czosnku
sól, pieprz, majeranek



     Do 4 szklanek wrzącej wody dodajemy 2 szklanki soczewicy i gotujemy około 30 minut. Solimy dopiero po ugotowaniu, dzięki czemu soczewica będzie miękka. To samo robimy z ryżem i kaszą. Ryż brązowy gotujemy około 30 minut, a kaszę 15-20 minut. Na patelni podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy czosnek. Białą część pora kroimy na pół, a następnie w plasterki. Dodajemy go razem z brokułem do duszącej się na patelni cebuli. Chwilkę wszystko razem delikatnie podsmażamy. Ugotowaną soczewicę rozdrabniamy, dodajemy składniki z patelni. Przyprawiamy solą, pieprzem, majerankiem. Połowę masy mieszamy z ugotowanym ryżem, drugą połowę z kaszą. Gotowe - możemy teraz nadziewać lekko podgotowane wcześniej liście kapusty. Zawinięte gołąbki układamy ciasno w garnku, wcześniej kładąc na dnie garnka liść kapusty. Zalewamy bulionem roślinnym i  gotujemy około 30 minut. Smacznego.