niedziela, 24 listopada 2013

Farsz z czerwonej soczewicy


      Czerwona soczewica jest nie tylko smaczna i szybka w przygotowaniu, ale jest też źródłem białka,         witamin (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy) oraz minerałów (wapń, fosfor, żelazo).  
      Dzisiaj przygotujemy szybki  farsz do naleśników. Czas przygotowywania max 15 minut!

    Składniki:
    2 szklanki czerwonej soczewicy
    1 duża cebula
    4 ząbki czosnku
    sól, pieprz, majeranek, natka pietruszki, olej do smażenia


   Do wrzącej wody (4 szkl.) wsypujemy 2 szkl. czerwonej soczewicy. Gotujemy 8-10 minut. W      międzyczasie pokrojoną w kostkę cebulę podsmażamy na oleju, dodajemy rozdrobniony czosnek.  Do  ugotowanej soczewicy dodajemy cebulę z czosnkiem, sól, pieprz, majeranek oraz natkę pietruszki.  Całość  mieszamy i gotowe. Czerwona soczewica nie wymaga wczesniejszego moczenia, a po ugotowaniu    mielenia. Farsz ten ma na początku rzadką konsystencję, ale po wystygnięciu gęstnieje.


    Smacznego !

niedziela, 10 listopada 2013

Pikantny paprykarz z pęczakiem




Ostatnio gotowaliśmy kaszę jaglaną, teraz kolej na pęczak.

1 szkl pęczaku
3-4 marchewki
2-3 pietruszki
1 por
3 czerwone papryki
1 czerwona cebula
2 puszki krojonych pomidorów
ostra papryka w płatkach, mielona papryka chili, mielony kminek, pieprz czarny
olej do smażenia

    Ja dodałem kopiastą łyżkę ostrej papryki w płatkach, płaską łyżkę mielonej papryki chili, płaską łyżkę mielonego kminku i odrobinę czarnego pieprzu - wyszło mega ostre. Jeśli ktoś lubi bardzo ostre potrawy, to będzie dla niego ok, ale jeżeli chcemy by inni ludzie byli w stanie to zjeść, dodajmy max 1/3 tych przypraw.

    Zagotowujemy dwie szklanki wody, dodajemy pęczak. Gotujemy pod przykryciem 15-20 minut. Można trochę posolić jak ktoś chce.

    Paprykę i cebulę kroimy w kostkę. Marchew i pietruszkę ścieramy na grubych oczkach. Pora kroimy w plasterki.




    W garnku rozgrzewamy olej. Wsypujemy pokrojone warzywa i podsmażamy 5 minut pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodajemy pomidory z puszki i całość gotujemy pod przykryciem na małym ogniu. Po 10 minutach dodajemy kaszę i przyprawy, gotujemy następne 10 minut. Po ugotowaniu możemy paprykarz przełożyć szybko do słoików, zakręcić i postawić do góry dnem. W ten sposób nam się zawekuje.



     Jeżeli chcemy bardziej kremową konsystencję, to należy przed dodaniem kaszy zmiksować wszystkie warzywa, ewentualnie na końcu całość trochę rozdrobnić blenderem.

Smacznego!